KOCHAM STAROSADECZAN

Zespół Regionalny „Starosądeczanie” został utworzony w 2006 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza Mariana Cyconia. Jego kierownikiem została wówczas Grażyna Leśniak, a choreografem Barbara Sławecka. Pod koniec kwietnia 2006 r. zaczęły się próby, które odbywały się w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego. Na akordeonie przygrywał wówczas pan Andrzej Filas.

W czerwcu 2007 r. zespół zadebiutował w Kesztheley na Węgrzech, a w sierpniu „Starosądeczanie” wystąpili obok zespołu „Mazowsze” podczas uroczystości 750-lecia Starego Sącza. W kolejnych latach oglądami ich nie tylko mieszkańcy Sądecczyzny, ale także Węgrzy, Słowacy i Rumuni. W 2010 r. nagrali płytę DVD pt. „Zagrejcie mi ładnie”.

Rok 2011 i początek roku 2012 to lata chude dla zespołu. Większość członków odeszła, ale pozostała garstka ludzi starała się, by nadal on funkcjonował. W końcu burmistrz Jacek Lelek zaproponował prowadzenie zespołu Markowi Ziębie, a choreografię Elżbiecie Sroce. Przyszli nowi członkowie, powstała grupa starostów. Założono też Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Tradycji „Malowana skrzynia”, które opiekuje się „Starosądeczanami”.

Zespół zaczął działać przy Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari, a gmina przekazała na jego siedzibę Dom Kultury w Mostkach. Cały czas w rozwoju „Starosądeczan” pomagają różni sponsorzy, którym tradycja i kultura ludowa nie jest obojętna. 

 Do dziś przez zespół przewinęło się wiele osób, ale są tacy, którzy trwają od początku jego istnienia. Są to: Kinga, Kasia i Marek Jop, Jakub Nalepa, Łukasz Mordarski, Maciej Pietrzak, czy Mateusz Klimek.

Obecnie, zespół wraz z kapelą liczy niemal 80 osób. Zapał do tańca i miła atmosfera sprawiają, że członkowie, którzy studiują czy też pracują poza Starym Sączem, starają się przyjeżdżać na próby i występy. A było ich całkiem sporo, bo w ciągu ostatnich 4 lat „Starosądeczanie” występowali średnio 20-25 razy w roku. W Polsce tańczyli m.in. w Warszawie, Krakowie, Pruszczu Gdańskim, Krynicy, Szczawnicy, w Nowym i Starym Sączu oraz okolicach. W 2014 i 2016 r. zaznaczyli z sukcesem swoją obecność na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu i na Tygodniu Kultury Beskidzkiej, na Karnawale Góralskim w Bukowinie oraz na Festiwalu Zagłębie i Sąsiedzi w Dąbrowie Górniczej. Jako ambasadorowie Polski i Sądecczyzny występowali poza granicami Polski na festiwalach w: Bułgarii, Czarnogórze, Serbii i Macedonii a także dla Polonii w Irlandii. „Starosądeczanie” udali się także w podróż do Gruzji w 2015 r. z rewizytą do zaprzyjaźnionego zespołu Lagusheda, którego wcześniej gościli u siebie. Na festiwalach, poza zdobywaniem nagród  i wyróżnień zawierali przyjaźnie z członkami innych zespołów.

W 2015 r. dzięki sympatii i wsparciu mieszkańców gminy Stary Sącz zespół zdobył najwięcej głosów w projekcie na budżet obywatelski, co pomogło im sfinansować zakup strojów niezbędnych dla młodych tancerzy i części starostów, z których większość ma stroje uszyte we własnym zakresie.

Dodatkowo w czerwcu tego roku „Starosądeczanie” wygrali Plebiscyt o Nagrodę SKT „Sądeczani”, czym wzmocnili fundusze na utrzymanie zespołu.

Zespół ma w swoim repertuarze ok. godzinną suitę tańców lachowskich oraz dodatkowo ok 30- minutową tańców górali łąckich, a także 3 widowiska: „U rymorza po jarmaku”, „Na św. Szczepana” i najnowsze „Na imioninak u Jondrzeja”. 



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl